ÇOCUKLUĞUMDAN BİR ANI

ÇOCUKLUĞUMU YAŞADIM BEN. HEMDE DOYA DOYA. ANNEM BABAMLA EVLENEREK İSVİÇRE YE GELİN GİTMİŞ. ORADA ABLAMI DÜNYAYA GETİRMİŞ. ÇALIŞTIKLARI İÇİN ABLAMI KİMSEYE EMANET EDEMEDİĞİNDEN 6 AYLIKKEN ANANEMLE TÜRKİYEYE GÖNDERMİŞ ABLAMI. ONUN ACISI HALA ANNEMİN İÇİNDEDİR ŞİMDİ. DÜŞÜNÜYORUMDA BEN TOLGA YI BİR GECE GÖRMEDİĞİMDE BURNUMDA TÜTERKEN 6 AYLIK BEBEĞİ BAŞKA ÜLKEYE  YOLLAMAK HAKİKATEN ÇOK ZOR. NEYSE SENELİK TATİLLERDE TÜRKİYEYE GELDİKLERİNDE ABLAM ANANEM VE TEYZEMİ BENİMSEDİĞİ İÇİN ANNEM VE BABAMI İSTEMEMİŞ.BİR AKŞAM ABLAMI KENDİ EVLERİNE  GETİRMİŞLER.  ABLAM GECE VAKTİ ANANEMİ İSTEYİP AĞLAYINCA ANNEMLE BABAMDA AĞLAYA AĞLAYA ANANEME GÖTÜRMÜŞLER ONU. YAKLAŞIK 2 SENE SONRA ANNEM BANA HAMİLE KALMIŞ. 6 AYLIK HAMİLEYKEN KESİN DÖNÜŞ YAPMIŞLAR YURDA.ABLAM ANANEMLERDE KALMAYA DEVAM ETMİŞ. YA BEN BU ARADA ABLAMA ABLA DEĞİL OZİ DERİM. YAZARKENDE OZİ DİYE BAHSEDEYİM BARİ.OZİ ANANEMLERDE OKULA BAŞLAYINCA HAFTA SONLARI HEPİMİZİN ANANEME GİTMESİ FARZ OLMUŞ.

ANANEMİN ESKİ EVİ ŞİMDİLERDE KÖY OLMAKTAN ÇIKAN MAHALLE ÜNVANI KAZANAN SOĞANLI KÖYDE İDİ.BENİM ÇOCUKLUĞUMA AİT ANILARDA BU KÖYDE GEÇER. EV 2 KATLI,AHŞAP,BÜYÜK TAHTA KAPILI GİRİŞİ OLAN,KOCA BAHÇELİ,BAHÇESİNDE HAVUZU OLAN,TUVALETİ EVİN DIŞINDA OLAN,İNCİR VİŞNE, AYVA GİBİ AĞAÇLARI OLAN,ASMA ALTI MİNDERLİĞİ,BANYO DİYE ADLANDIRILAN YERİ KÜÇÜK BİR ODA OLAN TİPİK BİR KÖY EVİ İDİ. BU EVİN 3 YANINDA , HATTA ARKA BAHÇELERİ BİRBİRİNE BAĞLI OLAN YİNE ÇOK TATLI BİR EVDE ARETANNEMLER OTURURDU. ARETANNEMİN KIZI ANNEMİN, ONUNDA KIZI BENİM ARETİMDİ.ARET KELİMESİNİ İLKKEZ DUYAN VAR İSE KAN KARDEŞ GİBİ BİŞEY DEMEK. ARET SANIRIM AHİRETTEN GELİYOR VE AHİRETE KADAR ARKADAŞIM DEMEK OLUYOR. GERÇEKTENDE ÇİĞDEM DE YANİ ARETİM SANIRIM AHİRETE KADAR DOSTUM KALACAK OLAN BİRİSİ. NEYSE ARETİMLERDE 2 KIZ 1 OĞLAN KARDEŞLER. KIZ KARDEŞİDE BENİM KARDEŞİM DUDU İLE AYNI YAŞTA.  BUNLARDA İZMİTTE OTURUYORLARDI O ZAMAN VE KARNELERİ ALIR ALMAZ SOLUĞU ANANELERDE ALIYORDUK. VE TATİL MACERALARIMIZA BAŞLIYORDUK. HALA O GÜNLERİ ANDIKÇA KOPARIZ HEPİMİZ. İŞTE AKLIMA GELEN BİR ANIYIDA PAYLAŞAYIM SİZLERLE.

1 GÜN 4 KAFADARIN (BEN , ARET VE 2 KIZ KARDEŞLERİMİZ.) CANLARI ÇOK SIKILIR.NE YAPALIM DİYE DÜŞÜNÜRKEN DAHİCE BİR FİKİR GELİR AKILLARINA.HADİ DERLER BİR DÜĞÜN YAPALIM. (BİLİRSİNİZ KÖY DÜĞÜNLERİ MEŞHUR OLUR.) BUNLARDA BİR SÜNNET DÜĞÜNÜ PATLATMAYA KARAR VERİRLER. PEKİ AMA SÜNNET ÇOCUĞU KİM OLACAK DİYE DÜŞÜNÜRKEN AKILLARINDA KÖYÜN MEŞHUR BAKKALI HASANIN OĞLU ERMAN (DUYGU O ZAMANLAR KÜÇÜK OLDUĞUNDAN ERMANA ERMAN DİYEMEYİP ARMAĞAN DERDİ VE ÇOK GÜLERDİK :)) GELİR. ERMAN DA O ZAMAN KÜÇÜK OLDUĞUNDAN HEMEN KABUL EDER BU TEKLİFİ. ÇİĞDEM (ARET) SÜNNET ANNESİ OLMUŞ BİZLERDE AKRABA SIFATIYLA DÜĞÜNE KATILMAYA KARA VERİRİZ. HEMEN ANANENİN BAHÇESİNDEN BİR KOVA TEMİN EDİLEREK ŞÖÖYYLE ETRAFINA TÜLBENT SARILIR. SIKICA AMA. YERDEKİ KAZ TÜYLERİNDEN ÖZENLE SEÇİLEN 1 TÜY DE KOVANIN ÖN TARAFINDAN GÖRÜLECEK ŞEKİLDE SIKIŞTIRILIR. VE KOVA ERMANIN KAFAYA GEÇİRİLİR. AL SANA SÜNNET ŞAPKASI HEMDE ORJİNAL TÜYLÜSÜNDEN.ELİNEDE YİNE ÖZENLE SEÇİLEN BİR SOPA VE SOPANIN UCUNA İLİŞTİRİLEN YİNE BİR KAZ TÜYÜ İLE SÜNNET ÇOCUĞUNUN SOPASIDA TAMAM EDİLİR.KÖYDE KADINLARIN ÇARŞAF DEYİP GİRDİKLERİ , SİYAH RENK , ALTI ETEK ÜSTÜ KAFADAN GEÇİRME PELERİN ŞEKLİNDEKİ KOSTÜMÜN PELERİNİNDE ERMANIN KAFADAN GEÇER VE SÜNNET ÇOCUĞU HAZIR EDİLİR.PARDON GÖĞSÜNEDE ÇARPRAZ ŞEKLİNDE BAĞLANILAN MAŞALLAH BANTINIDA UNUTMAYALIM LÜTFEN. SIRA GELİR SÜNNET ANNESİ VE AKRABALARIN GİYİMİNE . ONLARDA SÖZDE EN ÖZEL KIYAFETLERİNİ GİYEREK DÜĞÜNE HAZIR HALE GELİRLER. ŞİMDİ DÜĞÜNDEN ÖNCE SIRADA SÜNNET GEZDİRME VARDIR. ELLERE UFAK ÇALI PARÇASI ALINIR. ERMAN SÜNNET ANNESİNİN YANINDA ARKADADA AKRABALAR KONVOY ŞEKLİNDE SIRALANIR ELLERDEKİ ÇALILAR DİREKSİYON EDASIYLA SALLANARAK VE DÜDÜDÜDDÜÜÜÜTT SESLERİYE GEZİNTİYE ÇIKILIR. ÖNCE ARETİN ANELERİNİN ELLERİ , SONRA BİZİMKİLERİN ELLERİ ÖPÜLÜR. HERKES ŞAŞKINDIR. KIZMAKLA GÜLMEK ARASINDA GİDİP GELİRKEN GÜLMEYİ TERCİH EDERLER ÇÜNKÜ ERMANIN O HALİNİ GÖRÜPTE GÜ-LMEMEK MÜMKÜN DEĞİLDİR. KAFADA KOCA KOVA :) HA BU ARADA BELİRTEYİM BİZİM YAŞIMIZ BU ARADA ÖYLE 6-7 YAŞ DEĞİL , ZATEN BU KADAR AYRINTILI DÜĞÜN YAPAN BİRİSİ SANIRIM 13-14 YAŞLARINDA OLUR VE BİZDE EN AZ O YAŞLARDAYIZDIR. YANİ BUNLARI ANLATIRKEN ÇOCUKLUK İŞTE DEMEK KOMİK OLUYOR. HEHE  ..  NEYSE EFENDİM TABİ BİZ GEZİDEN SONRA VUR PATLASIN ÇAL OYNASIN DÜĞÜN YAPACAKTIKKİ O SIRADA ERMANIN BABASI ORTADA BELİRİR. ZATEN GENELDE BİRAZ SİNİRLİ OLAN BAKKAL HASAN AMCA BİZE KIZAR BİRAZ AMA KIZIM SANA SÖYLÜYORUM GELİNİM SEN ANLA MİSALİ OLAN BİZİM SÜNNET ÇOCUĞU ERMANA OLUR. DÜĞÜNDE BURDAA BİTER.... AMA EN GÜZELİ HAFIZALARA ÖYLE BİR DÜĞÜN KAZINIRKİ 29 YAŞINDA KAZIK OLSAKDA,ANNE OLSAKDA HALAAA AKLA GELDİKÇE O GÜNÜ BİLEN HERKES TARAFINDAN ANILDIKÇA GÜLÜNEN BİR ANI OLUR.

İŞTE BU ÇOCUKLUĞUMDAN 1 SAHNEYDİ SADECE. DAHA ÖYLE ŞEYLER VARKİ ANLATACAĞIM. OĞLUMDA BUNLARI OKURSA GÖRECEK ANASININ YAPTIĞI ÇATLAKLIKLARI.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !